Horečka

Normální tělesná teplota se v odpoledních hodinách může pohybovat do 37,4 °C. Záleží na použitém teploměru, aktivitě dítěte a okolní teplotě. Zvýšená se udává v rozmezí 37,5°C – 38,4 °C. Horečka je tělesná teplota nad 38,5 °C (při měření v konečníku se odečítá 0,5 °C).

Tělesná teplota do 38,5 °C se řadí mezi obranné mechanismy organismu a není pro tkáně škodlivá.

Léčba je nutná při teplotách 38,5 °C a vyšších. Děti mladší jednoho roku mohou mít větší výkyvy teplot, je nutné měřit častěji. V tomto věku je také vyšší riziko výskytu febrilních křečí.

Na horečku podávejte léky – antipyretika, prostřídejte řadu s paracetamolem (Paralen, Panadol) a řadu s ibuprofenem (Nurofen, Ibalgin, Brufen). Každé 4 hodiny při trvající horečce je možné podat jeden preparát z dané řady (Paralen-Nurofen-Paralen-Nurofen…). Přípravky je možné použít ve formě sirupu, tabletek či čípků.

Pokud tělesná teplota neklesá po podání léků pod 38,5 °C, je nutná návštěva lékaře.

Krom léků je také možné snižovat horečku chladnými zábaly na trup bez zabalení končetin na 10-15 minut, chladnou ( ne ledovou ) sprchou nebo koupelí, do které lze postupně připouštět studenou vodu.

Febrilní křeče jsou jedním z nejčastějších náhlých příhod u dětí. Jde o křečové stavy vyvolané obyčejně tělesnou teplotou nad 38,5 °C. Z důvodu rizika ztráty vědomí je nutné okamžitě volat rychlou záchranou službu 155. Rodiče dětí, které v minulosti tento stav prodělaly, musí informovat dětského praktického lékaře. Ten vystaví recept na léky k potlačení křečí, které je nutné podávat společně s antipyretiky při tělesné teplotě nad 38,0 °C

Kašel

Kašel je nečastějším průvodním znakem onemocnění dýchacích cest jak bakteriálního, tak virového původu. Mezi časté příčiny chronického kašle patří tzv. zadní rýma (zatékání hlenu způsobené často zánětem dutin a spojené s nuceným odkašláváním), astma nebo reflexní choroba jícnu. Při terapii kašle je rozhodující typ kašle.

Přírodní a doplňková léčba

Průjem a zvracení

Dietní opatření:

Na počátku onemocnění je vhodná tzv. „hladová pauza“, kdy nemocný dostává pouze studený, černý čaj, slazený nejlépe hroznovým cukrem (Glukopur) po lžičkách, každé dvě – tři minuty jednu čajovou lžičku.

Pokud se zvracení zklidní, je vhodné držet lehkou dietu:

Pokud se stav upraví, není třeba držet dietu dlouho.

Velice dobře se při léčbě průjmu uplatňuje podávání přípravků s vysokým obsahem probiotik, např. Biopron Forte.

Cestovní lékárnička

Léky na dovolenou Doporučujeme na cesty do zahraničí vzít s sebou tyto léky pro případ náhlé nevolnosti nebo akutního onemocnění:

Dávkování upravte dle věku dítěte podle příbalového letáku.

Jedná se o léky, které můžete nasadit v počátcích onemocnění, pokud se stav zhorší, je třeba vyhledat lékaře.