Horečka
Normální tělesná teplota se v odpoledních hodinách může pohybovat do 37,4 °C. Záleží na použitém teploměru, aktivitě dítěte a okolní teplotě. Zvýšená se udává v rozmezí 37,5°C – 38,4 °C. Horečka je tělesná teplota nad 38,5 °C (při měření v konečníku se odečítá 0,5 °C).
Tělesná teplota do 38,5 °C se řadí mezi obranné mechanismy organismu a není pro tkáně škodlivá.
Léčba je nutná při teplotách 38,5 °C a vyšších. Děti mladší jednoho roku mohou mít větší výkyvy teplot, je nutné měřit častěji. V tomto věku je také vyšší riziko výskytu febrilních křečí.
Na horečku podávejte léky – antipyretika, prostřídejte řadu s paracetamolem (Paralen, Panadol) a řadu s ibuprofenem (Nurofen, Ibalgin, Brufen). Každé 4 hodiny při trvající horečce je možné podat jeden preparát z dané řady (Paralen-Nurofen-Paralen-Nurofen…). Přípravky je možné použít ve formě sirupu, tabletek či čípků.
Pokud tělesná teplota neklesá po podání léků pod 38,5 °C, je nutná návštěva lékaře.
Krom léků je také možné snižovat horečku chladnými zábaly na trup bez zabalení končetin na 10-15 minut, chladnou ( ne ledovou ) sprchou nebo koupelí, do které lze postupně připouštět studenou vodu.
Febrilní křeče jsou jedním z nejčastějších náhlých příhod u dětí. Jde o křečové stavy vyvolané obyčejně tělesnou teplotou nad 38,5 °C. Z důvodu rizika ztráty vědomí je nutné okamžitě volat rychlou záchranou službu 155. Rodiče dětí, které v minulosti tento stav prodělaly, musí informovat dětského praktického lékaře. Ten vystaví recept na léky k potlačení křečí, které je nutné podávat společně s antipyretiky při tělesné teplotě nad 38,0 °C
Kašel
Kašel je nečastějším průvodním znakem onemocnění dýchacích cest jak bakteriálního, tak virového původu. Mezi časté příčiny chronického kašle patří tzv. zadní rýma (zatékání hlenu způsobené často zánětem dutin a spojené s nuceným odkašláváním), astma nebo reflexní choroba jícnu. Při terapii kašle je rozhodující typ kašle.
- Pokud je kašel suchý (zejména v počátcích) a obtěžuje, snažíme se jej utišit antitusiky, kašel tlumící léky (např. Sinecod).
- V obtížném odkašlávání hustého sputa (kašel se stává produktivní) a u vlhkého produktivního kašle podáváme mukolytika a expektorancia (např.Mucosolvan). Mukolytika a expektorancia se používají k usnadnění odkašlávání a zlepšení vykašlávání. Jejich účinek spočívá ve snižování viskozity hlenu (hlen je řidší, obsahuje více vody), proto vždy dbáme na pitný režim.
- Pozor na kombinaci antitusik s expektorancii nebo mukolytiky z důvodu rizika hromadění hlenu v dýchacích cestách.
- Poslední dávka mukolytika a expektorancia by neměla být podávána po 17.00 hodině.
Přírodní a doplňková léčba
- Prokrvující masti a krémy, které působí jako prohřívací zábal. Obsažené silice účinkují na podrážděnou a zduřelou sliznici dýchacích cest (usnadňují dýchání, tlumí kašel a uvolňují ucpaný nos).
- Pastilky na cucání s obsahem lokálních antiseptik, přírodních silic.
- Sirupy na odkašlání s obsahem bylin (jitrocele, mateřídoušky, anýzu, fenyklu, lípového květu, lékořice a dalších), které usnadňují odkašlávání a chrání dýchací cesty.
- Bylinné čajové směsi s obsahem jitrocele, mateřídoušky, anýzu a dalších bylin usnadňujících odkašlávání a divizny, jejíž slizové látky chrání dýchací cesty.
Průjem a zvracení
Dietní opatření:
Na počátku onemocnění je vhodná tzv. „hladová pauza“, kdy nemocný dostává pouze studený, černý čaj, slazený nejlépe hroznovým cukrem (Glukopur) po lžičkách, každé dvě – tři minuty jednu čajovou lžičku.
Pokud se zvracení zklidní, je vhodné držet lehkou dietu:
- Rozvařit jablka jako na kompot, rozmixovat i s vodou a konzumovat jako nápoj.
- Rozmixovaný banán, rozmixované kompotované broskve bez slupek.
- Rozvařit rýži, k té je možné přidat rozvařená jablka či rozmixovaný banán nebo výše uvedené broskve.
- Uvařit polévku – brambor, mrkev, rýže – rozmixovat.
- Uvařit bramborovou kaši pouze s vodou, bez másla a mléka.
- Další dny je možné přidat mleté vařené maso.
Pokud se stav upraví, není třeba držet dietu dlouho.
Velice dobře se při léčbě průjmu uplatňuje podávání přípravků s vysokým obsahem probiotik, např. Biopron Forte.
Cestovní lékárnička
Léky na dovolenou Doporučujeme na cesty do zahraničí vzít s sebou tyto léky pro případ náhlé nevolnosti nebo akutního onemocnění:- Horečka a bolest – Panadol, Nurofen, Paralen, Ibalgin
- Kašel – Mucosolvan, Sinecod
- Rýma - Nasivin, Otrivin, Olynth, mořská voda, konvička na výplach nosu
- Bolest v krku - Strepsils (od 5 let), Junior – angin ( od 4 let)
- Dehydratace - Kulíšek ( rehydratační sáčky), ORS
- Průjem – Biopron forte
- Alergie - Fenistil
- Poštípání hmyzem - Fenistil gel
- Popáleniny - Panthenol spray
- Povrchové poranění - Betadine, náplasti
- Zánět spojivek - Ophtalmo septonex kapky a mast
Dávkování upravte dle věku dítěte podle příbalového letáku.
Jedná se o léky, které můžete nasadit v počátcích onemocnění, pokud se stav zhorší, je třeba vyhledat lékaře.